ایزوگام چیست؟ چند نوع ایزوگام وجود دارد؟

ایزوگام چیست؟

 

what-is-isogam


 


تعریف ایزوگام: 


در حالت کلی می توان گفت ایزوگام یک نوع عایق رطوبتی است که در پشت بام خانه ها و ساختمان ها، کف آشپزخانه و سرویس ihd بهداشتی استفاده می شود و از آن به منظور پیشگیری از نفوذ رطوبت بهره وری می گردد، در واقع قیر از اصلی ترین ماده تشکیل دهنده ایزوگام است که مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارد. 
از دیگر بخش های تشکیل دهنده ایزوگام می توان به الیاف پلی استر و الیاف تیشو اشاره کرد و نیز ایزوگام از فویل آلومینیومی و مواد پلیمری تشکیل شده است، تمامی این اجزا کنار هم در مقاومت بالای ایزوگام تاثیرگذار بوده و خاصیت منعطف (انعطاف پذیر) دارد، در نتیجه احتمال شکستگی و استهلاک آن حداقل میزان ممکن را داشته و در افزایش طول عمر ساختمان بسیار تاثیرگذار است. 
به بیانی دیگر باید گفت ایزوگام لایه ای قیر مانند است که بطور چشمگیری جلوی رطوبت را گرفته و از نفوذ آب به بخش داخلی ساختمان (از طریق سقف) و بخش زیرین کف سرویس بهداشتی و آشپزخانه جلوگیری می کند، به همین دلیل از سوی مصرف کنندگان استقبال بالایی را متحمل شده و امروزه در بیشتر ساختمان ها و مکان ها به مصرف می رسد. 


ویژگی های ایزوگام:


- ایزوگام در انواع مختلفی قابل تولید بوده و در سطح ایران و خاورمیانه فروش بالایی دارد، چرا که علاوه بر کیفیت بی نظیری که دارد بسیار ارزان قیمت نیز می باشد، به همین دلیل مصرف کننده می تواند با تولید این محصول درآمد فراوانی کسب نماید. 
- امروزه در ساخت بیشتر استخرها که احتمال نشت آب وجود دارد نیز از ایزوگام به منظور افزایش مقاومت و جلوگیری از نفوذ آب به بخش زیرین، استفاده می شود، همچنین می توان از این محصول محافظتی در سردخانه ها، پوشش لوله ها، سقف سوله ها، مرغداری ها، دامداری ها و ...  بعنوان عایقی در برابر رطوبت و آب استفاده کرد. 
در فصل های سرد سال، جهت جلوگیری از خرابی دیوارها و نم زدگی ساختمان ها نیاز به عایقی رطوبتی است که در تهیه آن باید دقت لازم را به عمل آورد.


انواع ایزوگام:


- ایزوگام تک لایه:


ایزوگام های تک لایه نسبت به نوع دو لایه و سه لایه ضعیف تر بوده و تنها از یک لایه تشکیل شده است، در این نوع ایزوگام ها از الیاف پلی استر یا لایه اسپان باند استفاده شده و بهترین گزینه جهت استفاده در محیط های گنبدی و مکان هایی که به انعطاف زیادی نیاز دارند محسوب می شود، چرا که به دلیل استفاده از یک لایه از قابلیت انعطاف پذیری بالاتری برخوردار است.


- ایزوگام دو لایه: 


ایزوگام های دولایه نسبت به نوع تک لایه از ضخامت بیشتری برخوردار است و لایه های تشکیل دهنده داخلی آن شامل الیاف پلی استر و الیاف شیشه ای می باشد، در واقع به الیاف شیشه ای تیشو نیز گفته می شود که در استحکام بیشتر ایزوگام تاثیرگذار است. 
ایزوگام دولایه در مقایسه با تک لایه قیر بیشتری را جذب می نماید و به ندرت دچار خم شدگی می گردد.


- ایزوگام سه لایه: 


 این نوع ایزوگام ها مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند و نسبت به ایزوگام دو لایه ای، از قدرت جذب بیشتر قیر برخوردار است، این نوع ایزوگام مجهز به سه لایه الیاف داخلی می باشد.
معمولاً ایزوگام ها را از لحاظ روکش به 4 بخش تقسیم می کنند که شامل:

- ایزوگام همراه با روکش آلومینیوم
- ایزوگام بدون روکش آلومینیومی
- ایزوگام سنگریزه ای
- ایزوگام طرح دار

 ایزوگام با روکش آلومینیومی (فویلدار):


این نوع ایزوگام ها با روکشی آلومینیومی پوشش داده شده اند و محافظی قوی در برابر نور آفتاب محسوب می شوند، به همین دلیل به آنها ایزوگام فویلدار می گویند و در محیط هایی که بطور مستقیم در برابر نور خورشید قرار دارند بیشتر به مصرف می رسند. (این نوع ایزوگام بهترین گزینه جهت استفاده در پشت بام منازل می باشد)


ایزوگام بدون روکش آلومینیوم (بدون فویل) :


ایزوگام های بدون روکش آلومینیومی در برابر آفتاب عایق مناسبی نیستند و بیشتر از آنها در کف استخرها، سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ها و ... استفاده می شود.


ایزوگام با روکش سنگریزه ای:


این نوع ایزوگام حالت تزئینی دارد و در طراحی آنها عوض آلومینیوم از سنگریزه های طبیعی استفاده شده که در ایجاد جلوه ای ویژه تاثیرگذار است، ایزوگام های روکش سنگریزه ای در پشت بام ها بیشتر به مصرف می رسند و در عایق کاری سقف و نمای ساختمان های لوکس بیشترین استفاده را دارند و این به دلیل ساختار زیبای آنها می باشد.


ایزوگام طرح دار:


در طراحی این ایزوگام ها از طرح های ویژه ای استفاده می شود، برای مثال به جای آلومینیوم از طرح چوب، سرامیک و ... استفاده شده که در زیبایی بیشتر آن تاثیرگذار است، بنابراین از آن در نما و دیوارهای بیرونی ساختمان استفاده می شود.


ایزوگام پلیمری:


ایزوگام پلیمری جزو رایج ترین نوع بوده و میزان قیر مصرفی در آن حدوداً 60 الی 70 درصد است، پلیمر بواسطه تقطیر نفت خام در پالایشگاه حاصل می گردد، از دیگر مواد کاربردی در این نوع ایزوگام می توان به پلی استر، تیشو، پوشال پلاستیکی، پودر تالک، لایه آلومینیومی و ... اشاره کرد، این مواد طی مراحلی با هم ترکیب شده و تبدیل به مایع می گردند، در نتیجه به آن شیره ایزوگام نیز گفته می شود. 

 

ایزوگام دمیده:


ایزوگام دمیده نیز از قیر متشکل است، به این دلیل به این ایزوگام دمیده گفته می شود و جهت تولید آن هوا در داخل نفت کوره ای دمیده می گردد، این نوع ایزوگام بهترین گزینه جهت تولید عایق های بام، باطری اتومبیل و ... می باشد، توجه داشته باشید که ایزوگام های دمیده نسبت به ایزوگام های پلیمری قیمت کمتری دارند. 


توجه: 
اگرچه از ایزوگام در شرایط و موقعیت محیطی مناسبی استفاده شود و محیط آب و هوای مساعدی داشته باشد، ایزوگام بیش از 10 سال عمر خواهد داشت، البته توجه داشته باشید که طول عمر ایزوگام برحسب میزان تابش نور بر آن و شرایط اقلیمی متغیر است، همچنین مواد استفاده شده در آن نیز در طول عمر آن تاثیرگذار می باشد.

 

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4
این مطلب را به اشتراک بگذارید

دسته بندی ها