چگونه ایزوگام با کیفیت رو تشخیص بدیم؟


همانطور که می دانید سقف منازل در مقاومت آنها بسیار تاثیرگذار است، چرا که عدم استفاده ازعایق مناسب در سقف، سبب فرسودگی و آسیب جدی به ساختمان می گردد.
جهت انتخاب ایزوگام باکیفیت باید پارامترهای مختلفی را مورد توجه قرار داد، مواد کاربردی در ایزوگام از پارامتر اصلی در انتخاب و  کیفیت ایزوگام است، همچنین لمس کردن، رنگ، بو، قابلیت انعطاف پذیری، استفاده از نماد استاندارد و ضخامت ایزوگام در انتخاب آن بسیار تاثیرگذار می باشد.


لمس و رنگ:

در زمان خرید ایزوگام بهتر است در ابتدا آن را لمس نمایید، چرا که لمس کردن سبب آشکار شدن کیفیت آن می گردد، اگرچه بعد از لمس ایزوگام رنگدانه های سیاه روی دست نمایان شد دلیل بر این است که قیر کاربردی کیفیت لازم را ندارد، در واقع ایزوگام هایی که رنگ ثابت و غیرفراری دارند و با لمس به دست نمی چسبد جزو مرغوب ترین و باکیفیت ترین ایزوگام ها محسوب می شوند. 
بو: همانطور که می دانید مواد اصلی ایزوگام قیر است، در نتیجه در حالت طبیعی باید بوی قیر بدهد، در غیر این صورت و وجود بوی نامطبوع یعنی از قیر طبیعی و استاندارد استفاده نشده است.
قابلیت انعطاف پذیری: ایزوگام مرغوب و باکیفیت باید از سطح انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشد و در صورت تاشدن و کشش پاره نشود، در نتیجه در زمان خرید می بایست ایزوگام را با دست کشید تا کیفیت درونی آن (الیاف درونی و روکش آلومینیومی) روشن گردد.
نماد استاندارد: این ویژگی در انتخاب ایزوگام بسیار تاثیرگذار است و کیفیت آن را برای مصرف کننده روشن می کند، ایزوگام های تولیدی این شرکت مطابق با  استانداردهای معتبر جهانی طراحی شده اند، همچنین می بایست دقت نمود که ایزوگام پارگی و له شدگی نداشته باشد، در واقع ایزوگام می بایست در حالت عمودی حمل و نگهداری گردد. 


قیمت ایزوگام: 


گران قیمت بودن ایزوگام دلیل بر کیفیت آن نیست، چرا که اهداف تولید کنندگان تولید ایزوگامی برتر است نه قیمت آن، در نتیجه در زمان خرید به قیمت آن توجه نکنید و کیفیت آن را بررسی نمایید. 
قیمت ایزوگام برحسب مواد استفاده شده در آن سنجیده می شود، برای مثال می توان قیمت آن را براساس الیاف، قیر و روکش کاربردی در آن محاسبه کرد.
نکات قابل توجه در انتخاب ایزوگام با کیفیت: 
جهت انتخاب ایزوگام باکیفیت باید به پلیمر و قیر استفاده شده در آن توجه کرد که در بخش خارجی آن قرار گرفته است، پلیمر و قیر درمقاومت بیشتر ایزوگام در برابر تابش مستقیم آفتاب تاثیرگذار است.
در زمان خرید ایزوگام چندین بار آن را به پشت تا کنید تا از عدم شکستگی و ترک خوردن آن مطمئن گردید، اگر بعد از تا کردن دچار ترک خوردگی شد یعنی ایزوگام کیفیت لازم را نداشته و مقاوم نیست.

 
ویژگی های ایزوگام:


 مواد استفاده شده در ایزوگام شامل فویل آلومینیومی و مواد پلیمری است که در استحکام آن نقش دارند، الیاف تیشو و پلی استر از اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده ایزوگام محسوب می شوند.
ایزوگام عایقی رطوبتی است که وزن بسیار سبکی دارد و در پی ساختمان ها، استخرها و حوضچه ها (بعنوان آب بند)، پشت بام و تمامی مکان هایی که از آب زیاد استفاده می شود به مصرف می رسد، این عایق پرقدرت ضامن عمر ساختمان ها بوده و این به دلیل جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به بخش داخلی است. 
قیر و الیاف از مواد اصلی ایزوگام محسوب می شوند که این مواد را می توان با حرارت دهی مطلوب به مکان مورد  نظر چسباند، ایزوگام ها از لحاظ ساختار به دو دسته پودری و فویلدار تقسیم شده که نوع پودری بهترین گزینه جهت استفاده در استخر، سرویس بهداشتی و پی دیوارها می باشد و نوع فویلدار را معمولاً در پشت بام ها نصب می کنند. 
دسته بندی ایزوگام از لحاظ تعداد لایه:

 

مقاله پیشنهادی: چند مدل ایزوگام تو بازار داریم؟و ویژگی های ایزوگام چیست؟


- ایزوگام تک لایه ای:


ایزوگام تک لایه ای منعطف بوده (انعطاف پذیری بالا) و به راحتی قابل خم شدن است، لایه تشکیل دهنده این ایزوگام از نوع پلی استر یا لایه اسپان می باشد، این ایزوگام نسبت به نوع دو لایه و سه لایه عملکرد پایین تری دارد ولی سطح انعطاف پذیری این محصول بسیار چشمگیر است.


- ایزوگام دو لایه ای: 


ایزوگام های دو لایه ای از دو لایه الیاف شیشه ای و پلی استر تشکیل شده اند، الیاف شیشه ای همان تیشو است که در مقاوم بودن ایزوگام بسیار تاثیرگذار بوده و جهت تولید این نوع ایزوگام ها به قیرزیادی نیاز است.

 

- ایزوگام سه لایه ای: 


همانطور که از اسم این ایزوگام مشخص است از سه لایه مستحکم تشکیل شده که قدرت بالایی در جذب قیر دارند، در نتیجه عایقی قوی در برابر رطوبت و آب محسوب می شود. 


تقسیم بندی ایزوگام ها از لحاظ روکش:


ایزوگام روکش آلومینیومی 


ایزوگام های روکش آلومینیومی به ایزوگام فویلدار معروفند، این دسته از ایزوگام ها به آفتاب حساس نبوده و این به دلیل استفاده از روکش آلومینیومی است که در طراحی آن استفاده شده است، از این نوع ایزوگام ها بیشتر در پشت بام استفاده می شود.


ایزوگام بدون روکش آلومینیوم 


ایزوگام های بدون روش مخصوص استفاده در استخرها، آشپزخانه ها و سرویس بهداشتی می باشند و به آنها ایزوگام بدون فویل نیز گفته می شود. 


ایزوگام طرح دار


این ایزوگام ها ظاهر بسیار زیبایی دارند، به همین دلیل از آنها در محیط های لوکس و مدرن بیشتر استفاده می شود، معمولاً ایزوگام طرح دار دارای ساختاری سرامیکی و یا چوبی می باشد که در ایجاد منظره ای زیبا در ساختمان ها تاثیرگذار است.


ایزوگام روکش سنگریزه ای


ایزوگام های روکش سنگریزه ای حالت تزئینی دارند و بیشتر از آن در نمای بیرونی ساختمان ها استفاده می شود، چرا که در طراحی آنها از سنگریزه هایی طبیعی و زیبا استفاده شده که بر جذابیت ساختمان تاثیرگذار است، به همین دلیل جنبه تبلیغی داشته و نظر اطرافیان را به خود جلب می نماید. 


مزیت های ایزوگام:

 

جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب

انعطاف پذیری بالا و بی نظیر

سبک وزن و ارزان قیمت 

امکان تولید در لایه های مختلف و قابلیت تولید به صورت روکش دار و بدون روکش

قابلیت تولید به صورت طرح دار و تزئینی

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 9
این مطلب را به اشتراک بگذارید

دسته بندی ها