نحوه صحیح نصب ایزوگام چگونه است؟


ایزوگام به‌چه معناست؟


پوششی است از جنس قیر والیاف و بسیار مقاوم در برابر رطوبت ، باران، نور‌ خورشید برای پشت‌بام، دیوارهای پشت‌بام ، سرویس‌های بهداشتی قابل استفاده است. نصب‌ایزوگام توسط گرمای بیش‌از حد بر روی سطوح چسبانده می‌شود اما ابتدا باید سطحی را که نصب‌ایزوگام در آن انجام می‌شود را به خوبی تمیز کرد اگر ترک یا یا پستی بلنده دارد آن را برطرف کنیم و پر کنیم سپس عمل نصب‌ایزوگام را انجام دهیم. 

 

مقاله پیشنهادی:ایزوگام چیست؟ چند نوع ایزوگام وجود دارد؟


چگونه نصب‌ایزوگام را انجام دهیم؟


برای انجام نصب‌ایزوگام ابتدا باید از تمیز بودن سطح مطمئن شویم سطح نباید خیس باشدو باید کاملا زیرسازی و صاف شده باشد،اولین اقدامی که برای نصب‌ایزوگام باید انجام دهیم این است ناودان‌ها را درست کنیم در صورتی که کف‌خواب فلزی دچار پوسیدگی شده باشد کنده شود سپس ناودان‌ها را درست کنیم سپس آن را با قیر پر کنیم، در صورتی‌که کف‌خواب را کنده‌ایم به جای آن باید ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر ایزوگام را داخل لوله قرار دهیم، و نصب‌ایزوگام را شروع می‌کنیم، در صورتی که سطحی که می‌خواهیم آن را ایزوگام کنیم سیمانی باشد، ابتدا روی آن را با قیر می‌پوشانیم اگرکه روی آن سنگ‌ریزه وجود داشته باشد قیر از صدمه زدن آن به ایزوگام جلوگیری می‌کند.

 
نصب ایزوگام

 

لکه‌گیری پشت‌بام به‌چه صورت است؟


در صورتی که بخواهیم نصب‌ایزوگام جایی را انجام بدهیم ،باید ابتدا چک کنیم که اگر لکه‌گیری لازم است آن را انجام دهیم، ابتدا باید با مشعل داغ پستی بلندی‌های زمین را پر می‌کنیم،سپس به اندازه نیاز ایزوگام را برش می‌دهیم، سپس با حرارت بالا آن را روی قسمت‌های لزوم می‌چسبانیم.


نوع وکیفیت ایزوگام باید چگونه باشد؟


در کل ما سه نوع ایزوگام داریم که عبارتند از: ایزوگام دولایه و تک لایه، ایزوگام دارای روکش آلومینیومی یا ساده، که هر کدام برای مکان‌های خاصی استفاده خواهند شد، مثلا ایزوگامی که روکش آلومینیومی دارد  برای پشت بام و یا مکان‌هایی که در معرض دید مردم قرار دارند قابل استفاده است ولی نصب‌ایزوگام با روکش ساده برای جاهایی که روی آن با کاشی و یا روکش‌های دیگر پوشانده می‌شوند مانند سرویس بهداشتی ، آشپزخانه‌ها ، دیوارهای زیرزمین یا پارکینگ انجام می‌گردد. این را هم از یاد نبریم کسانی که می خواهند پشت بام یا دیوارهای خود را از انواع رطوبت حفظ کننددر صورتی که  نصب‌ایزوگام به طریقه‌ی صحیح انجام نگیرد انتظار آن‌ها بر‌اورده نخواهد شد، پس نصب‌ایزوگام بسیار مهم است. 


چگونگی انجام قیروگونی کاربرد آن


قیر وگونی ترکیبی از قیر و گونی می‌باشد که برای عایق بندی استفاده می‌شود. قیرو گونی باید توسط افراد با تجربه و کار دست انجام شود، کسی که می‌خواهد قیروگونی را انجام دهد باید ابتدا باید با چند تیکه گونی روی لوله فاضلاب کار کند تا آب‌بندی شود سپس دیوارهای آن را قیروگونی کرد، برای قیروگونی دیوارها ابتدا باید قیر را شل کرده و روی سیمان بریزیم و سپس مخلوط را روی آن بریزیم، به گونه‌ای باشد که گرمای آب نتواند آن‌را شل کند، قیر وگونی برای سرویس بهداشتی و یا اشپزخانه و پشت‌بام‌هایی که می‌خواهند آن‌را موزائیک و یا سنگ فرش کنند قابل استفاده است.


برای نصب‌ایزوگام چه وسایلی مورد نیاز است؟


در اینجا می‌خواهیم وسایل مورد نیاز هنگام نصب‌ایزوگام را به شما معرفی کنیم: 
مهمترین مورد چراغ شعله پخش‌کن است که به صورت تک شعله و چند شعله موجود است، جارو، ماله‌بند کشی ، موکت‌بر فلزی ، فندک جرقه‌ای، دستکش نسوز، کمچه، کفش چرم ساق بلند، کفش کف‌صاف، تیغه لاستیکی دسته‌دار، کپسول مایع.

 

مراحل نصب‌ایزوگام

 

  • مرحله اول: تمیزکردن سطحی که می‌خواهیم آن را عایق بندی کنیم،  توسط آب و جارو و بعد به‌خوبی خشک شود.
  • مرحله دوم: سطح را زیر سازی کنیم مثلا اگر پستی بلندی داشته باشد آن را اصلاح کنیم و صاف و یکنواخت کنیم.
  • مرحله سوم: توسط قیر یا یا پرایمر زیرسازی را انجام می‌دهیم 
  • مرحله چهارم: سطح را باید اندازه‌گیری کنیم ، اندازه‌گیری باید به فاصله ۱۰ سانتی‌متری باشد و آن را علامت گذاری کنیم.
  • مرحله پنجم: رول ایزوگام را باز می‌کنیم به اندازه‌هایی که می‌خواهیم درمی‌اوریم، هر رول ایزوگام ۹۰ سانتی‌متر است رول‌ها از دو طرف جمع شده‌اند برای نصب‌ایزوگام‌ باید از وسط رول شروع کرد و آن را حرارت دهیم، همچنین قبل از اینکه آن را حرارت دهیم باید پلاستیک روی آن را جدا کنیم.
  • مرحله ششم: با رعایت نکاتی که در زیر خواهیم گفت نصب‌ایزوگام را شروع کنیم.


نکاتی که هنگام نصب باید رعایت شود

 

- در ابتدا اگر در سطح ایزوگام متوجه برآمدگی‌هایی شدیم باید آن‌ها را برطرف کنیم، و ایزوگام را کاملا تراز کنیم.

-در صورتی که هوا بارانی باشد و احتمال داشته باشد که باران یا تگرگ ببارد کار نصب‌ایزوگام را شروع نکنیم.

-در دمای مناسب نصب را شروع کنیم زیرا ممکن است لایه‌ها به خوبی شکل نگیرندو کار ما درست و دقیق نباشد دمای بالای ۵ درجه برای شروع کار مناسب است.

-سطحی که در آن نصب ایزوگام را انجام می‌دهیم باید از هر گونه آلودگی به دور باشد و کاملا تمیز شده باشد.

-تمام گوشه‌های سطحی که می‌خواهیم آن را عایق‌بندی کنیم باید ماهیچه‌کشی شوند.

-ایزوگام نباید در زاویه ۹۰ درجه نصب شوند.

-هنگام کنار هم گذاشتن رول‌ها باید به زاویه بندی آن توجه شود و هم‌پوشانی دقیق باشد.

برای شروع نصب‌ایزوگام لازم است ابتدا مشعل‌ها را روشن و شعله‌ی آن‌ها را تنظیم کنیم سپس با اندازه‌گیری های دقیق کار را شروع کنیم. هنگام نصب باید به صورت چپ و راست حرکت کنیم، تا همه‌ی قسمت‌ها به خوبی چسبیده شوند، در زیر منابع آب و کولر یک لایه دو متری نصب می‌کنیم، قسمتی که با نایلون پوشیده شده‌است باید گرم شود اگر نایلون زخیم باشد درجه حرارت را بیشتر می‌کنیم. پس از حرارت دادن از وسط لایه‌ها را به دو طرف باز کرده و صاف می‌کنیم تا هواگیری شود، در آخرین مرحله که جوشکاری است باید با دقت زیاد انجام شود همچنین باید حرارت شعله را کم کنیم.

برای نصب ایزوگام چه نکاتی باید رعایت شود؟

 یکی از مهم ترین نکات نصب‌ایزوگام این است ایزوگامی که می‌خواهیم استفاده کنیم باید دارای علامت استاندارد باشد در غیر این باید منتظر خرابی و پوسیدگی ایزوگام بعد از مدت کوتاهی باشیم، پس در انتخاب ایزوگام باید در خاطر داشت که ایزوگام بتواند مدت‌ها دوام بیاورد همچنین جنس آن بسیار مهم است و باید در نظر داشت که درجه ۱ باشد و کیفیت خوبی داشته باشد، اگر به کیفیت جنس اهمیت ندهیم ممکن است طی مدت کمی شاهد عواقب بد آن شویم.

  سطحی که می‌خواهیم روی آن کار کنیم، باید به گونه‌ای باشد که مقاوت کافی داشته باشدو دوام آن زیاد باشد،باید اگاهی لازم را داشته باشیم که ایزوگام بر روی همه‌ی سطوح نمی‌چسبد مثلا بر روی سطح‌های چوبی ، فلزی‌ ، سرامیکی نمی‌چسبد، اما دلیل آن چیست؟ دلیل اینکه برای سطوح چوبی مناسب نیست این است که چوب باد می‌کند و استحکام کافی در برابر گرما ندارد ، در فلز به خاطر انقباض و انبساط، از یاد نبریم که نصب‌ایزوگام برای سرویس بهداشتی را بر روی کاشی و سرامیک انجام ندهیم البته قیروگونی روش‌ مناسب‌تری است برای سرویس بهداشتی.

اگر بگوییم چه مکان‌هایی برای نصب‌ایزوگام مناسب است در جواب باید بگوییم مکانی‌که آن را به قیر آغشته کرده‌ایم، پس در نتیجه اگر بخواهیم عمل نصب را روی سطحی انجام دهیم بهتر است آن سطح قیر یا اسفالت باشد  در این صورت است که ایزوگام ما سال‌های زیادی دوام می‌آورد.

 

    برای ایزوگام ناودان‌ها باید به گونه‌ای عمل کنیم که سطح حالت شیب‌دار به خود بگیرد تا هنگام بارش باران آب به سمت ناودان‌ها هدایت شود نصب‌ایزوگام نباید به گونه‌ای باشد که که حرکت اب را منحرف کند، اما باید دقت کنیم که ناودان‌ها توسط ایزوگام بسته نشوند. ایزوگام لوله‌های حرارتی را به نحوی انجام می‌دهیم که لوله‌ها دقیقا در وسط ان قرار بگیرند. برای این کار باید لوله را تا ۱۵ سانتی‌متر به قیر آغشته کنیم تا به طور کامل از رسیدن رطوبت به آن جلوگیری شود.

 

مواد تشکیل دهنده ایزوگام


ابتدا می‌خواهیم به مواد تشکیل دهنده‌ی ایزوگام بپردازیم ، ایزوگام از موادی مانند تیشو، پلی‌استر و قیر ساخته شده است،که با انجام فرایند‌هایی روی آن به ایزوگام تک یا دو لایه تبدیل می‌شوند.
پایه و اساس ایزوگام قیر است ولی مواد زیادی در تشکیل آن نقش دارند، قیر به ایزوگام خاصیت چسبندگی می‌بخشد، باعث می‌شود که نفوذ ناپذیر شود، ولی قیر به تنهایی کشش بسیار بالا و استحکام پایینی دارد و با وارد شدن کم‌ترین نیرو تغییر شکل می دهد، به همین دلیل به آن مواد دیگری از جمله الیاف و مواد پلاستیکی می‌افزایند.


طریقه‌ی ساخت ایزوگام 


 هنگام تولید ایزوگام البته ایزوگام دولایه برای قسمت زیرین ایزوگام لایه تیشو را قرار داده و برای لایه‌ی بالایی آن پلی استر را انتخاب می‌کنیم. پلی استر را وارد تشت حاوی قیر می‌کنیم، و لایه با سرعت مشخصی از آن عبور کرده به گونه‌ای که کاملا با قیر پوشیده شده باشد، بعد از آن توسط دستگاه ضخامت لایه را به اندازه های مورد نظر درمی‌آوریمکه معمولا باید ۴ میلی‌متر باشد. سپس به وسیله‌ی غلطکی که از زیر آب عبور می‌کند خنک می‌شود.‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ در آخر برای این‌که از چسبندگی ایزوگام جلوگیری کنیم باید هنگام رول کردن قسمت رویی آن را با پوشش نایلونی نازکی از جنس پلاستیک بپوشانیم و در لایه‌ی دیگر آن را با پوششی از جنس پودر سنگ بپوشانیم.


نصب‌ایزوگام برروی‌دیوار 


اگر بخواهیم نصب‌ایزوگام را برروی دیوارهای یک ساختمان انجام دهیم باید ابتدا داربست نصب کنیم و باید به این نکته توجه کرد که افرادی که سرگیجه دارند و نمی‌توانند تعادل خود را در ارتفاع‌های بلند حفظ کنند این کار را انجام دهند، برای شروع نصب‌ایزوگام رول‌های ایزوگام را به پشت بام برده و یکی‌یکی رول‌ها را به دست کسی که می‌خواهد نصب‌ایزوگام را انجام دهد می‌دهیم، آن نفر کم‌کم رول‌ها را حرارت می‌دهد در حدی که به سطح بچسبد، نفراتی که در پایین‌تر ایستاده‌اند نیز همین کار را می‌کنند. بقیه‌ی کارهایی که باید انجام شود باید به گونه‌ای باشد که در قسمت‌های بالا توضیح دادیم.
 
نصب‌ایزوگام‌برروی‌دیوار

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3
این مطلب را به اشتراک بگذارید

دسته بندی ها